★★★★★ 4.3 55 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by seaofchatgpt.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
High Quality Steel Wheel Rim for Mowers Garden Lawn Tractors, For Kubota RTV X900 X1100C X1120 X1120D X1140 XG850 universal for all the wheels with bellow install specifications before bidding to double check bellow specification is exactly fit you mower or tractors, thanks Color: Black Paint Wheel Size: 12 x 8.5 Diameter : 12 inch WIDTH: 8.5 inch BOLT Hole Quantity: 4 Bolt Circle: 4.33 inch (110mm) Weight Capacity: 1,000 lbs. Hore bore diameter: 2.7 inch (68.5mm) Backspace: 4.63 inch Offset: 0 Package includes 4 wheel rims
  • Wheel diameter: 12 inches, wheel width: 8.5 inches, offset 0 cm, insatll holes: 4 holes, bolt circle: 4.33 inches(110mm)
  • Color: Black Paint, Weight Capacity: 1,000 lbs, install position: front or rear
  • Package includes 4 wheel rims, total weight 72lbs
Size 12 inches
Color black
Rim Size 12 Inches
Rim Width 8.5 Inches
Brand Name YDDVEHI
Load Index 1000
Unit Count 4.0 Count
Wheel Size 12 Inches
Manufacturer YDDVEHI
Item Diameter 12 Inches
Material Type Alloy Steel
Exterior Finish painted
Wheel Backspacing 117.5 Inches
Included Components wheel rims
Pitch Circle Diameter 110 Millimeters
Manufacturer Part Number 1285-004-4
Compatible with Vehicle Type Tractor
Manufacturer Warranty Description 6 months
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
55 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (44)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)